اخبار و آموزش
موضوعات داغ

آلبانیا از سال آینده مالیات بر ارزهای دیجیتال را آغاز می کند

قوانین جدید کشور آلبانیا برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال

آلبانیا از سال آینده مالیات بر ارزهای دیجیتال را آغاز می کند

آلبانیا از سال آینده مالیات بر ارزهای دیجیتال را آغاز می کند را نگاهی می اندازیم.

طبق قوانین آتی، سود ارزهای دیجیتال از اهداف تجاری به ازای هر نرخ تجاری مشمول مالیات می‌شود، در حالی که سرمایه‌گذاران با 15 درصد کاهش می‌یابند.

مقامات آلبانیایی بر اساس گزارش‌ها تصمیم گرفته‌اند بر درآمدهای حاصل از تجارت ارزهای دیجیتال مالیات اعمال کنند. این قانون قرار است از ابتدای سال 2023 اجرایی شود.

فضای ارزدیجیتال در آلبانیا

در سال 2020، این کشور بالکان قصد خود را برای تنظیم بخش ارزهای دیجیتال محلی با تصویب قانونی به نام

“بازارهای مالی مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده” نشان داد. این قانون باعث بحث و جدل قابل توجهی شد زیرا برخی از آن استقبال کردند، در حالی که برخی دیگر تردید داشتند که آلبانی تخصص لازم برای اجرای چنین چارچوب نظارتی جامعی را در مورد دارایی های دیجیتال دارد.

علاوه بر این، این کشور به‌عنوان یکی از شرکت‌کنندگان اصلی در بازار جهانی کوکائین شناخته می‌شود

و بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که مجرمان می‌توانند از ارزهای دیجیتال برای پولشویی از چنین فعالیت‌های غیرقانونی استفاده کنند. گزارش سال گذشته MONEYVAL این نگرانی ها را تأیید کرد:

گزارش نظارتی بعدی برای آلبانیا به این نتیجه رسید که این کشور اقدامات خود را برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی …… مطابق با توصیه‌های FATF به طور قابل توجهی بهبود نداده است. از جمله موارد دیگر، این گزارش استانداردهای بین‌المللی جدید اعمال شده بر  دارایی‌های دیجیتال از جمله ارزهای دیجیتال و ارائه‌دهندگان این دارایی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

با توجه به پوشش اخیر، مقامات آلبانیایی یک بار دیگر صنعت ارزهای دیجیتال را لمس کرده اند و قصد دارند

بر افرادی که از معامله با طبقه دارایی درآمد ایجاد می کنند، مالیات اعمال کنند. سود حاصل از اهداف تجاری به ازای هر نرخ تجاری مشمول مالیات می شود، در حالی که سرمایه گذاران باید 15٪ از درآمد سالانه خود را به دولت بدهند.

مالیات ارزدیحیتال
مالیات ارزدیحیتال

با این وجود، این قانون به ارزهای دیجیتال صادر شده یا مورد حمایت بانک های مرکزی مانند e-CNY چین و eNaira نیجریه اشاره نخواهد کرد. آلبانی هنوز CBDC خود را راه اندازی نکرده است.

قانون آتی نیز بر استخراج ارزدیجیتال متمرکز است.

این مقامات خاطرنشان کردند که این بخش در سال های گذشته چیزی شبیه به یک منطقه خاکستری بود، اما اخیراً به عنوان یک مکان جذاب ظاهر شده است که بسیاری از افراد در آن ثروت خود را سرمایه گذاری می کنند و سود قابل توجهی را جمع می کنند. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا مقامات آلبانی بر معدنچیان نیز مالیات اعمال خواهند کرد یا خیر.

مالیات ارزدیجیتال در سراسر جهان

برخی از کشورها، از جمله آلمان و هند، قبلاً سیاست های مالیاتی بر ارزهای دیجیتال را اعمال کرده اند.

البته شایان ذکر است که بزرگترین اقتصاد اروپا در ماه گذشته اصلاحاتی را انجام داد. وزارت دارایی آلمان فاش کرد که فروش بیت کوین و اتر به دست آمده مشمول مالیات نخواهد بود اگر افراد این سکه ها را بیش از یک سال نگه دارند.

پرتغال همچنین اعمال مالیات بر سود دارایی های دیجیتال را در نظر گرفت. چند هفته پیش، مقامات کشور دو طرح لایحه جداگانه را که بر این موضوع متمرکز شده بودند رد کردند و تا این لحظه، تجارت کریپتو بدون مالیات باقی مانده است.

استرالیا نمونه دیگری است که چنین قوانینی در راه است. اداره مالیات استرالیا (ATO) اعلام کرد که مالیات بر سود تجارت ارزهای دیجیتال یکی از اهداف کلیدی مقامات برای سال 2022 است.

آلبانیا از سال آینده مالیات بر ارزهای دیجیتال را آغاز می کند

مدیریت

دکتر کامران هوشمند هستم دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه تکنیکال مونیخ و با سالها تجربه در ارزهای دیجیتال و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا