اخبار و آموزش
موضوعات داغ

آموزش وب 3

وب 3 چیست و تفاوت آن با وب 2 و وب 1

آموزش وب 3

آموزش وب 3 را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم.

نوع متفاوتی از اینترنت را تصور کنید که نه تنها آنچه را که وارد می‌کنید به درستی ترجمه می‌کند، بلکه آنچه را که می‌گویید تفسیر می‌کند، چه از طریق نوشتار، صوتی یا حتی رسانه‌های دیگر، و همچنین جایی که بیشتر محتوایی که دریافت می‌کنید شخصی‌تر از آن است که تا به حال بوده.

ما در آستانه یک دوره جدید در پیشرفت اینترنت هستیم. برخی از کاربران آن را وب 3.0 نامیده اند.

واقعاً تعداد کمی از برنامه های مرحله اولیه وب 3.0 در حال حاضر وجود دارند، اما تا زمانی که اینترنت جدید به طور کامل در زیرساخت وب ادغام نشود، پتانسیل واقعی آن قابل مشاهده نیست. بیشتر بخوانید تا بدانید وب 3.0 واقعاً چیست، ویژگی های آن و تأثیر آن بر زندگی ما چیست.

وب 3.0 چیست؟

تیم برنرز لی، خالق شبکه جهانی وب، وب 3.0 را وب معنایی نامید، با هدف ایجاد یک اینترنت مستقل تر، آگاه تر و همچنین بازتر.

داده‌ها در واقع به شکل غیرمتمرکز به هم متصل خواهند شد، که می‌تواند جهشی بزرگ از نسل کنونی اینترنت ما (وب 2.0) باشد، که در آن داده‌ها عمدتاً در مخازن متمرکز قرار می‌گیرند.

کاربران و همچنین ماشین‌ها در واقع می‌توانند با داده‌ها نیز درگیر شوند. با این حال، برنامه ها باید بتوانند داده ها را به صورت مفهومی و همچنین زمینه ای درک کنند تا این اتفاق بیفتد.

این مرحله سوم رشد وب است که اغلب به عنوان مرحله خواندن-نوشتن-اجرا شناخته می شود و به آینده وب مربوط می شود. هوش مصنوعی (AI) و همچنین یادگیری ماشینی (ML) به رایانه ها اجازه می دهد تا داده ها را به همان روشی که انسان ها انجام می دهند پردازش کنند.

آموزش وب 3

وب 3.0 در مقابل وب 2.0 در مقابل وب 1.0: به زبان ساده.

وب 1.0 به زبان ساده

وب 1.0 همه چیز درباره صفحات استاتیک است. مطلقاً نیازی به لاگین نبود، به همین دلیل مطلقاً هیچ تعاملی با پست ها به صورت متن، تصویر یا گیف وجود نداشت. همه چیز فقط خواندنی بود. هیچ مفهومی برای ردیابی کاربران یا خوانندگان از طریق Google Analytics وجود نداشت. وب 1.0 هیچ تجربه کاربری ارائه نمی دهد.

وب 2.0 به زبان ساده

وب 2.0 یک تعامل دو طرفه است. برای یک خواننده، تجربه کاربر شخصی تر است. خوانندگان اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نمی کنند، آنها همچنین تبلیغات مورد علاقه خود را می بینند. در اینجا، خوانندگان نه تنها اطلاعاتی را از صفحاتی که بازدید می‌کنند، پیدا می‌کنند، بلکه وب‌سایت‌ها همچنین داده‌هایی را از خوانندگان یا کاربرانشان جمع‌آوری می‌کنند، مانند علاقه‌مندی‌ها، علایق، صفحاتی که بازدید می‌کنند، مدت زمانی که در آن صفحه صرف کرده‌اند و غیره.

وب‌سایت‌های متمرکز مانند یوتیوب، فیس‌بوک از این داده‌ها استفاده می‌کنند تا تجربه کاربر را دوستانه‌تر کنند، و تبلیغات شخصی‌شده را می‌توان بر این اساس ارائه کرد. وب 2.0 اساساً به بهای حفظ حریم خصوصی شما، داده ها را به تبلیغ کنندگان می فروشد.

وب 2.0 موج جدیدی از کاربران را به اینترنت آورده است. در اینجا می‌توانید عضو شوید یا وارد شوید، متن، تصاویر، ویدیوها، داده‌ها، صدا را به اشتراک بگذارید و کارهایی را که انجام نمی‌دهید انجام دهید. در عین حال، تمام علاقه شما با وب سایت از طریق یادگیری ماشینی به اشتراک گذاشته می شود.

برخلاف وب 1.0، نمای صفحه نمایش شما می تواند کاملاً با کاربر دیگر متفاوت باشد. از نظر من، تنها مشکل مرتبط با وب 2.0 تمرکز و حریم خصوصی است. اکنون که وب 1.0 و وب 2.0 را با تعریف ساده کردیم، اجازه دهید اکنون بفهمیم که وب 3.0 چیست.

Web 3.0 به زبان ساده

Web 3.0 همه چیز در مورد حل دو مشکل اصلی وب 2.0 است. یعنی تمرکز و حفظ حریم خصوصی با استفاده از فناوری بلاک چین و تمرکززدایی.

در وب 3.0، شما مالک محتوای خود هستید و محتوا در چندین رایانه در سراسر جهان ذخیره می شود. این کار برای اطمینان از تمرکززدایی مناسب انجام می شود.

در اینجا، هویت دیجیتال با هویت واقعی شما مرتبط نیست. شما می توانید دانلود کنید، ذخیره کنید، آپلود کنید، به عنوان یک کاربر تعامل داشته باشید و تمام کارهایی را که می توانستید در وب 2.0 انجام دهید بدون به خطر انداختن حریم خصوصی خود انجام دهید. شما می توانید ناشناس بمانید.

به عنوان مصرف کنندگان و توسعه دهندگان، همه می توانند بپذیرند که وب در طول زمان به طور قابل توجهی تکامل یافته است.

مشکل وب 3.0 چیست؟

ایده Web 3.0 هیچ مشکلی ندارد. با این حال، بسیاری از شرکت ها از این اصطلاح یا ایده برای منافع خود استفاده می کنند.

نظر ایلان ماسک و جک دورسی در مورد وب 3.0 چیست؟

یک تاپیک توییتری وجود داشت که در آن جک دورسی و ایلان ماسک بحث کردند که وب 3.0 هنوز یک واقعیت نیست و در حال حاضر فقط یک سر و صدای بازاریابی است. VCها از LPها برای کسب درآمد به نام Web 3.0 استفاده می کنند

در حالی که آنچه او گفت درست نیست، اما نباید نادیده گرفت که وب 3.0 تهدیدی برای شرکت هایی مانند توییتر است که جک دورسی یکی از بنیانگذاران آن است.

وب 1.0 در مقابل وب 2.0 در مقابل وب 3.0: درک تفاوت ها

آموزش وب 3
تفاوت وب 3 با وب2 و وب1
تفاوت وب 3 با وب2 و وب1

وب 1.0

اولین مرحله از تکامل وب جهانی وب 1.0 نامیده می شود. در وب 1.0، تنها تعداد کمی از تولیدکنندگان محتوا وجود داشت که اکثریت قریب به اتفاق مشتریان، مصرف کنندگان محتوا بودند. وب‌سایت‌های شخصی رایج بودند، و بیشتر شامل صفحات ثابتی بودند که روی سرورهای وب متعلق به ISP یا خدمات میزبانی وب رایگان قرار داشتند.

برای استفاده به عنوان یک وب سایت شخصی مناسب است. بر اساس تعداد صفحات بازدید شده از کاربر هزینه دریافت می کند. دارای دایرکتوری هایی است که به کاربران امکان می دهد اطلاعات خاصی را جستجو کنند.

وب 2.0

وب 2.0 مربوط به وب سایت هایی است که بر داده های تولید شده توسط کاربر، قابلیت دسترسی و همچنین قابلیت همکاری برای کاربران نهایی در سراسر جهان تأکید دارند. وب اجتماعی مشارکتی نام دیگری برای وب 2.0 است. این به تغییر در یک تعریف فنی اشاره نمی کند، بلکه به تغییر در نحوه ساخت و سپس استفاده صفحات وب اشاره دارد.

این انتقال سودمند است، اگرچه به نظر نمی رسد زمانی که تغییرات رخ می دهد، چنین باشد. وب 2.0 به افراد اجازه می دهد تا به عنوان خالق محتوای تولید شده توسط کاربر در دنیای آنلاین با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به اشتراک بگذارند. Web 2.0 شکلی از Web 1.0 است که ارتقا یافته است. به عنوان مثال: فیس بوک، توییتر و غیره. در اینجا، من، شما و هرکسی که از پلتفرم ها استفاده می کند، می توانیم محتوای خود را ایجاد کرده و آپلود کنیم.

وب 3.0

وب 3.0 به رشد استفاده از وب و همچنین تعامل، از جمله تبدیل اینترنت به پایگاه داده اشاره دارد. این اجازه می دهد تا بک اند وب پس از یک دوره طولانی تمرکز روی قسمت جلویی ارتقا یابد. وب 3.0 در واقع برای تعریف چندین مسیر مختلف استفاده از وب و همچنین تعامل استفاده می شود. در این حالت، اطلاعات به جای مالکیت به اشتراک گذاشته می شود و سرویس های مختلف دیدگاه های متفاوتی از یک سایت / داده را نشان می دهند. Web 3.0 Decentralisat را متصل می کند

در اینجا مقایسه بین وب 1.0، وب 2.0، وب 3.0 است:

Web 1.0Web 2.0Web 3.0
تعریف (طبق گفته Burners-Lee)فقط خواندنخواندن و نوشتنخواندن-نوشتن-اجرا کردن
فن آوری های مرتبط با دورانفایل و سرورهای وب
پورتال های محتوا و سازمانی
موتورهای جستجو (AltaVista، Yahoo!)
ایمیل (Yahoo!, Hotmail)
به اشتراک گذاری فایل P2P (Napster، BitTorrent)
انتشار و اشتراک فناوری ها
فریمورک های آژاکس و جاوا اسکریپت
Adobe Flex
Enterprise Jave، Microsoft.NET Framework (سمت سرور)
وبلاگ ها
ویکی ها
پیام رسانی فوری
جستجوی معنایی
پایگاه های دانش
هستی شناسی ها
دستیارهای دیجیتال هوشمند شخصی
ترتیب تقدممرحله اولمرحله دوممرحله سوم
نوع وبوب سادهوب اجتماعیوب معنایی
تعداد کاربرانمیلیون هابیلیون هاتریلیون ها
مفهوم اساسیاتصال اطلاعاتاتصال افراداتصال دانش
وب سایت های مرتبطCNNFlikr, YouTube, BloggerFilecoin, Sia, Kyber
سال ها1990-20002000-20102010-2022+
امکاناتپیوند بیش از حد و نشانه گذاری در صفحات.

عدم ارتباط بین سرور و کاربر

وب سایت ها ثابت بودند.

فقط مرور محتوا را مجاز می دانست.

تعامل بهتر

شامل عملکردهایی مانند پخش ویدئو، اسناد آنلاین و غیره است.

معرفی اپلیکیشن های تحت وب

همه چیز آنلاین می شود و در سرورها ذخیره می شود

هوشمند، مبتنی بر وب

برنامه ها و قابلیت ها

تلفیقی از فناوری وب و دانش

نمایندگی (KR).

 

آموزش وب 3

وب 3.0، ارزهای دیجیتال و بلاک چین

از آنجایی که شبکه های وب 3.0 از طریق پروتکل های غیرمتمرکز، عناصر پایه بلاک چین و همچنین فناوری کریپتو، اجرا می شوند، ممکن است انتظار همگرایی قابل توجه و همچنین تعامل همزیستی بین این سه فناوری و همچنین سایر رشته ها را داشته باشیم. قراردادهای هوشمند این امکان را به آنها می‌دهد که با یکدیگر قابل اجرا، به طور یکپارچه مرتبط و مکانیزه باشند.

شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز مانند اتریوم و همچنین IPFS برای ایجاد برنامه‌های Web3 استفاده می‌شوند که اغلب به نام DApps شناخته می‌شوند. این شبکه ها به جای ایجاد، کنترل و مدیریت توسط یک شرکت، توسط کاربرانشان ساخته، کنترل و مدیریت می شوند.

هر زمان که در مورد Web3 بشنوید، متوجه خواهید شد که رمزارزها معمولاً ارجاع داده می شوند. از آنجایی که بیشتر این پروتکل‌ها شامل ارزهای دیجیتال هستند، این مورد وجود دارد. هر کسی که می خواهد به ساخت، مدیریت یا ارتقای یکی از پروژه های آن کمک کند

چه چیزی در وب 3.0 وجود دارد که آن را بسیار منحصر به فرد می کند؟

مهمترین مزیت وب 3 این است که هدف آن رسیدگی به مهمترین مشکلی است که منجر به ظهور وب 2 شده است: جمع آوری اطلاعات شخصی توسط شبکه های خصوصی که سپس به بازاریابان یا احتمالاً توسط هکرهای مخرب فروخته می شود. شبکه وب 3 غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط یک نهاد واحد کنترل نمی شود و همچنین برنامه های غیرمتمرکز (برنامه های) ساخته شده در بالای آن و قابل دسترسی هستند.

ویژگی های کلیدی وب 3.0

ما واقعاً باید چهار ویژگی اساسی وب 3.0 را بررسی کنیم تا مرحله بعدی اینترنت را به درستی درک کنیم:

همه‌جا بودن: داشتن توانایی در همه‌جا بودن و به‌ویژه در همان لحظه، همه‌جا بودن نامیده می‌شود. به بیان دیگر، همه جا حاضر است.
وب معنایی: وب معنایی جزء حیاتی وب 3.0 است. وب معنایی با ایجاد امکان تولید، اشتراک گذاری و همچنین اتصال محتوا از طریق تحقیق و کاوش بر اساس درک معنای کلمات به جای کلمات کلیدی یا اعداد، فناوری اینترنت را بهبود می بخشد.

گرافیک سه بعدی: وب سایت های وب 3.0 و همچنین خدماتی، از جمله بازی های ویدیویی آنلاین، تجارت الکترونیک، و همچنین وب سایت های نمونه کار، استفاده گسترده ای از گرافیک سه بعدی دارند.

هوش مصنوعی: دو پایه وب 3.0 وب معنایی و همچنین هوش مصنوعی هستند. وب 3.0 رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعات را به همان شیوه‌ای که افراد با ادغام این قابلیت با پردازش زبان طبیعی انجام می‌دهند، درک کنند، که منجر به نتایج سریع و بسیار مرتبط‌تر می‌شود. آنها به طور فزاینده ای باهوش می شوند تا نیازهای مشتریان را برآورده کنند.

سخن آخر پیرامون فناوری Web 3

اینترنت جدید تجربه گشت و گذار بسیار شخصی تر و سفارشی تر، و همچنین کمک تحقیقاتی هوشمندتر و بسیار شبیه به انسان و سایر مزایای غیرمتمرکز را ارائه می دهد، که قرار است همه آنها به ایجاد یک وب عادلانه تر کمک کنند. این امر با اجازه دادن به هر کاربر فردی برای کنترل داده‌های خود و همچنین افزایش تجربه کلی از طریق انواع نوآوری‌هایی که در زمان وجود آن اجرا می‌شوند، انجام می‌شود.

تقریباً تمام ماشین‌های معمولی آفلاین امروزی، از لوازم خانگی مانند اجاق‌ گازها، جاروبرقی، و همچنین یخچال و فریزر گرفته تا همه شیوه‌های حمل‌ونقل، بخشی از اقتصاد اینترنت اشیا می‌شوند و با سرورهای مستقل و همچنین برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) درگیر می‌شوند. تلاش برای پیشبرد دنیای دیجیتال مدرن مانند بلاک چین و همچنین دارایی‌های مجازی برای قدرت بخشیدن به مجموعه‌ای از «معجزه‌های» نوآوری در قرن بیست و یکم.

این مقاله را به پایان می رسانیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفاً در صورت نیاز به کمک در قسمت نظرات زیر به ما اطلاع دهید.

آموزش وب 3

مدیریت

دکتر کامران هوشمند هستم دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه تکنیکال مونیخ و با سالها تجربه در ارزهای دیجیتال و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا