تکنولوژی
موضوعات داغ

اینترنت 6G چیست

اینترنت 6G، پنجاه برابر سریع‌تر از 5G

اینترنت 6G چیست

 اینترنت 6G آخرین نسل از تکنولوژی اینترنت  است که بشر می تواند تصور کند. اما سقف سرعت اینترنت 6G تا 8 هزار برابر سریع‌تر از اینترنت ۵G خواهد بود .

اگرچه هنوز شبکه‌های 5G به طور کامل ساخته نشده‌اند، شرکت‌های ارتباط بی‌سیم شروع به نگاه کردن به آینده و فکر کردن درباره شبکه تلفن همراه بعدی کرده‌اند.

6G (نسل ششم بی سیم) جانشین فناوری سلولی 5G است. شبکه‌های 6G می‌توانند از فرکانس‌های بالاتری نسبت به شبکه‌های 5G استفاده کنند و ظرفیت بسیار بالاتر و تأخیر بسیار کمتری را ارائه دهند. یکی از اهداف اینترنت 6G پشتیبانی از ارتباط با تاخیر یک میکروثانیه خواهد بود که  1000 برابر سریعتر از یک میلی ثانیه است.

از نظر فنی، 6G هنوز وجود ندارد. اما از نظر تئوری، ممکن است به بسیاری از چیزها منجر شود که بر اساس روندهای فعلی شبکه و فناوری به ایجاد یک نوع کاملاً جدید از اینترنت کمک می کند. بنابراین، بیایید به دنیای 6G شیرجه بزنیم و تصور کنیم که در آینده چه خواهد شد.

اینترنت 6G چیست؟

6G ششمین نسل از فناوری بی سیم است. یک شبکه 6G 4G و 5G را دنبال می‌کند و بر اساس زیرساخت‌های اصلاح‌شده و ظرفیت پیشرفته‌ای که در حال حاضر بر روی شبکه‌های 5G با موج میلی‌متری ایجاد شده است، استفاده می‌کند. استفاده از باندهای رادیویی با فرکانس بالاتر، به شبکه‌ها سرعت بسیار بالاتر و تأخیر کمتری می‌دهد و می‌تواند از دستگاه‌ها و سیستم‌های پیچیده تلفن همراه مانند اتومبیل‌های خودکار پشتیبانی کند.

معاون فناوری های پیشرفته در شرکت رایانش ابری VMware گفت: «آنچه اتفاق می افتد این است که اتصال مانند هوا می شود. «فقط تصور کنید اگر آن سطح از اتصال را داشته باشید – چه تأثیری بر جامعه دارد؟ چه تأثیری بر زندگی روزمره ما دارد؟»

استانداردهای جدید ارتباط بی سیم تقریباً هر دهه ظهور می کنند، و انتظار می رود 6G در حدود سال 2030 وارد عمل شود. اما هیچ چیز مشخص نیست – حتی اصطلاح “6G” می تواند از بین برود و در نهایت با چیز دیگری جایگزین شود.

دلیل اینکه برخی از کارشناسان در مورد 6G تحقیق می کنند و صحبت می کنند، این است که تغییرات بزرگی برای فناوری اینترنت به طور کلی در حال انجام است. مصرف‌کنندگان از دستگاه‌های بیشتری استفاده می‌کنند و داده‌های اینترنت را با نرخ‌های بی‌سابقه مصرف می‌کنند و Wi-Fi را تقریباً در تمام جنبه‌های زندگی روزمره قرار می‌دهند. و شرکت های بی سیم برای رقابت با ارائه دهندگان اینترنت باند پهن سنتی عجله دارند، به این امید که تقاضای فزاینده را با شبکه های سلولی قوی و انعطاف پذیر برآورده کنند.

فناوری اینترنت تلفن همراه که امروزه در اختیار داریم، بیشتر مبتنی بر 4G است، یک استاندارد بی سیم که برای اولین بار در اواخر سال 2009 راه اندازی شد. 4G به شدت سرعت داده را در تلفن های ما افزایش داد و به کاربران اجازه داد تا فعالیت های آنلاین مانند پخش ویدیو HD و بازی های ویدیویی را انجام دهند.

جالب اینجاست که اگرچه اکنون در حال حرکت به سمت 5G هستیم، بسیاری از شرکت‌های تلفن همراه هنوز به معیارهای بین‌المللی 4G نرسیده‌اند. این روزها متوجه خواهید شد که بسیاری از شبکه ها همان چیزی هستند که 4G LTE یا تکامل طولانی مدت نامیده می شود. این اصطلاح مانند 4G لوکس به نظر می رسد، اما بیشتر شبیه یک نسخه سریع و تقریباً 4G اما نه کاملاً 3G است. به طور متوسط، دستگاه های تلفن همراه در شبکه های 4G LTE به سرعت دانلود حدود 33.88 مگابیت در ثانیه رسیدند که بسیار کمتر از برآوردهای اولیه از آنچه 4G برای دستیابی به آن برنامه ریزی شده بود.

با این حال، AT&T، T-Mobile و سایر ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه اقدام به راه‌اندازی 5G در سال‌های 2018 و 2019 کردند. آنها اکنون مشغول ایجاد شبکه‌های سلولی 5G در سراسر کشور هستند. برخی از شرکت ها نیز نسخه های اولیه اینترنت خانگی 5G را راه اندازی کرده اند.

سرعت فعلی 5G بسته به نوع شبکه 5G که در آن هستید، بین 40 تا 1100 مگابیت بر ثانیه است. با استفاده از فناوری هایی مانند طیف موج میلی متری و شکل دهی پرتو، کارشناسان تخمین می زنند که 5G در نهایت می تواند به حداکثر سرعت 10000 مگابیت در ثانیه برسد. خواه 5G به آن هدف برسد یا نه، شرکت‌های بی‌سیم اکنون از خدمات رسانی به تلفن‌های ما و برنامه‌ریزی برای استفاده از 5G برای سایر برنامه‌ها در صنعت، تجارت، مراقبت‌های بهداشتی و کار از راه دور دور شده‌اند.

شاید تا زمانی که به سرعت 10000 مگابیت در ثانیه (10 گیگابیت در ثانیه) برسیم، شرکت های بی سیم از قبل 6G را راه اندازی کنند. آنچه واضح است این است که 6G بسیار بیشتر از سرعت اینترنت صرف خواهد بود.

اینترنت 6G چگونه خواهد بود؟

سخت است که بگوییم 6G چگونه به نظر می رسد – بالاخره هنوز وجود ندارد. اما در مصاحبه‌های رسانه‌ای و مقالات تحقیقاتی، شرکت‌های بی‌سیم و دانشگاهیان، 6G را به‌عنوان یک سیستم کاملاً یکپارچه مبتنی بر اینترنت توصیف می‌کنند که امکان برقراری ارتباط آنی بین مصرف‌کنندگان، دستگاه‌ها، وسایل نقلیه و محیط اطراف را فراهم می‌کند.

در حال حاضر، ما اینترنت اشیا (IoT) را با گوشی های هوشمند و دستگاه های خانه هوشمند داریم. در نهایت می‌توانیم به اینترنت همه‌چیز فراگیر برسیم. اما این به پیشرفت‌های آتی مانند 6G (یا هر نام دیگری که نام خواهد داشت) و نحوه عملکرد آن بستگی دارد.

در اینجا خلاصه ای از آنچه کارشناسان در مورد 6G صحبت می کنند آورده شده است:

سرعت 1 ترابایت بر ثانیه

برخی از کارشناسان بر این باورند که شبکه‌های 6G می‌توانند روزی به شما این امکان را بدهند که حداکثر سرعت یک ترابیت در ثانیه (Tbps) را در یک دستگاه اینترنتی داشته باشید.

این سرعت هزار برابر سریع‌تر از 1 گیگابیت در ثانیه است، یعنی سریع‌ترین سرعتی که امروزه در اکثر شبکه‌های اینترنت خانگی موجود است. 100 برابر سریعتر از 10 گیگابیت در ثانیه، حداکثر سرعت فرضی 5G است. بنابراین، بله، این یک حدس خوب است، و ما تا رسیدن به این سرعت ها فاصله زیادی داریم.

اگرچه اساساً محققان پیش‌بینی می‌کنند که 6G بر پهنای باند و قابلیت اطمینان بسیار بالا تأکید می‌کند. در 6G، اینترنت به صورت آنی و پیوسته در دسترس خواهد بود، و برای بسیاری از ما در قالب زندگی روزمره بافته می شود.

امواج تراهرتز

در سال 2019، کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) دروازه‌های آینده بالقوه 6G را با اجازه دادن به شرکت‌ها برای شروع آزمایش با آنچه «امواج تراهرتز» یا «امواج زیر میلی‌متری» نامیده می‌شود، گشود. اینها باندهای رادیویی هستند که در طیف 95 گیگاهرتز تا 3 تراهرتز (تراهرتز) قرار می گیرند.

امواج تراهرتز با فرکانس بالاتری نسبت به امواج میلی متری می آیند که امروزه به عنوان نوعی راه حل جام مقدس برای ازدحام شبکه و محدودیت های پهنای باند مطرح می شوند. نسخه‌های پیشرفته 5G به باندهای میلی‌متری وابسته هستند تا حجم عظیمی از داده را با سرعت‌های فوق‌العاده سریع و با حداقل زمان پاسخ‌دهی حمل کنند، که توسعه مواردی مانند اتومبیل‌های خودکار و جراحی‌های از راه دور را (از لحاظ نظری) ممکن می‌سازد.

نکته قابل توجه این است که امواج میلی متری فقط در فواصل کوتاه کار می کنند و به یک “خط دید” بین فرستنده و کاربر نیاز دارند. و امواج تراهرتز حتی برد ضعیف تری دارند. اما اگر بتوان آنها را با برخی از رویکردهای جدید شبکه به درستی مهار کرد، می‌تواند ظرفیت بیشتری را برای انجام فعالیت‌های پیچیده جتسون‌ها روی یک شبکه بی‌سیم 6G باز کند.

هوش مصنوعی و محاسبات

خودروهای خودکار و پهپادها، کارخانه‌های کنترل از راه دور، و سایر کاربردهای هوش مصنوعی (AI) در بحبوحه ظهور 5G بحث‌های زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. انتظار می‌رود ظهور 6G این موضوع را بیش از پیش به وجود آورد – و برخی از کارشناسان فکر می‌کنند هوش مصنوعی برای هماهنگ نگه داشتن و اجرای روان آن مورد نیاز است.

Razvan-Andrei Stoica و Giuseppe Abreu، دو محقق در دانشگاه جاکوبز در برمن، آلمان، گفتند که 6G می تواند بر “هوش مصنوعی مشترک” تکیه کند تا به خودروهای خودران کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، عابران پیاده و ترافیک را هدایت کنند و بهترین مسیرها را تعیین کنند. اینجا به آنجا

این بخشی از یک روند نوظهور به نام «محاسبات لبه» است که مدیریت شبکه را از ابرهای متمرکز به سمت دستگاه‌های محلی‌تر دور می‌کند، و همه چیز را روان‌تر می‌کند و زمان پاسخ را کاهش می‌دهد.

یکی دیگر از مشاوران 6G، روبرتو ساراکو در موسسه اروپایی نوآوری و فناوری، پیشنهاد کرد که چیزهایی مانند هوش مصنوعی و محاسبات لبه می‌توانند به خود دستگاه‌ها کمک کنند تا به آنتن‌های شبکه تبدیل شوند – و اتصال Wi-Fi شما را در یک باله سیال و همیشه در حال تغییر کاربران و دستگاه‌هایشان حفظ کنند. .

فناوری های فراگیر

انتظار می رود واقعیت مجازی نقش مهمی در 5G ایفا کند. اما این تازه شروع کار است. در عصر 6G سال‌های بعد، برخی از کارشناسان ظهور فناوری‌های حتی فراگیرتر مانند سطوح سلولی، ایمپلنت‌های متصل و “رابط بی‌سیم مغز و کامپیوتر” را تصور می‌کنند (!!!).

ولید سعد، یکی از اعضای هیئت علمی در ویرجینیا تک و نویسنده اصلی مقاله سفید ژوئیه 2019 در مورد 6G، پیش‌بینی می‌کند که گوشی‌های هوشمند در نهایت به نفع پوشیدنی‌های هوشمند، هدست‌ها و ایمپلنت‌هایی که می‌توانند ورودی‌های حسی مستقیم را از انسان بگیرند، سقوط خواهند کرد. حواس.»

شرکت ژاپنی تلفن همراه NTT DoCoMo تلفیق کاملی از زندگی فیزیکی و فضای مجازی را متصور است: «برای انسان‌ها، این امکان فراهم می‌شود که فضای سایبری از فکر و عمل انسان در زمان واقعی از طریق دستگاه‌های پوشیدنی و دستگاه‌های میکرو نصب شده بر روی بدن انسان پشتیبانی کند.

کارشناسان در مورد 6G چه می گویند؟

به گفته کانیز مهدی در VMware، تحقیقات 6G در حال حاضر هنوز در مراحل اولیه است. احتمالا چندین سال دیگر طول خواهد کشید تا فناوری‌های 5G مانند موج میلی‌متری به پتانسیل کامل خود دست یابند. گروهی که اخیراً راه اندازی شده است به نام Open Grid Alliance نیز به دنبال “معماری مجدد” اینترنت به عنوان یک کل است تا بتواند از برنامه های کاربردی اصلی مانند سیستم های کنترل برای ماشین های خودکار و کارخانه ها پشتیبانی کند.

همانطور که فناوری 6G در حال توسعه است، چالش های دیگری نیز در انتظار شماست. دکتر مهیار شیروانیم مقدم، کارشناس فناوری بی سیم در دانشگاه سیدنی گفت که پایداری زیست محیطی یک مسئله مهم خواهد بود.انتظار می رود 6G زیرساخت ارتباطی میلیاردها دستگاه را فراهم کند. این دستگاه ها نیاز به برق رسانی مداوم دارند و اکثر آنها با باتری کار می کنند.

تمام این تولیدات و مصرف انرژی یک تهدید بالقوه برای محیط زیست است – مگر اینکه برنامه‌هایی برای کاهش ردپای کربن فناوری 6G وجود داشته باشد..

اما علاقه زیادی به شبکه‌ها و فناوری 6G از سوی شرکت‌ها و دولت‌ها در سراسر جهان وجود دارد، همانطور که مشارکت اخیر 6G بین برند فناوری چینی ZTE و شرکت مخابراتی دولتی China Unicom نشان داده شده است. و به ایده‌های بزرگی اشاره می‌کند که بسیاری از کارشناسان درباره چگونگی تکامل اینترنت در سال‌های آینده دارند و تأثیر بالقوه زیادی بر نحوه ارتباط، کار و زندگی ما می‌گذارد.

مدیریت

دکتر کامران هوشمند هستم دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه تکنیکال مونیخ و با سالها تجربه در ارزهای دیجیتال و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا