اخبار و آموزش
موضوعات داغ

بیت کوین تا کجا پیش خواهد رفت؟

آینده بیت کوین و بررسی کامل این ارز دیجیتال

بیت کوین تا کجا پیش خواهد رفت؟

بیت کوین تا کجا پیش خواهد رفت؟ را بررسی می کنیم.

روزی روزگاری، شخصی 2 پیتزای پاپا جان را به قیمت 10000 بیت کوین خرید. امروزه، مردم برای این مقدار بیت کوین جان خود را از دست می دهند (چه رسد به زمانی که قیمت در اواخر سال 2017 به بالاترین حد خود رسید). طی چند ماه گذشته، بیت کوین تا حدودی در محدوده 35000-45000 دلار تثبیت شده است، اما چه کسی می‌داند که در آینده چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که به بالاترین حد خود می رسید، گمانه زنی های زیادی وجود داشت مبنی بر اینکه بیت کوین در واقع یک حباب است که خود را آماده بیرون زدن می کند. حباب، طبق گزارش اُرجیست، یک چرخه اقتصادی است که با افزایش سریع قیمت دارایی ها و به دنبال آن یک انقباض مشخص می شود. به عبارت ساده، زمانی است که قیمت یک چیز خاص در یک بازه زمانی مشخص به شدت افزایش می‌یابد و سپس به سرعت کاهش می‌یابد.

پس با آن چه اتفاقی افتاد؟ آیا بیت کوین یک حباب بود؟ وقتی صحبت از حباب ها می شود، لاله مانیا همیشه به ذهن خطور می کند زیرا به عنوان اولین حباب اقتصادی در نظر گرفته می شود. در واقع شباهت‌های زیادی با بیت‌کوین داشت: سرمایه‌گذاری‌های پرخطر، نوسان قیمت و احتمالاً حباب ترک.

به گفته بلومبرگ، بله، حباب بیت کوین در واقع ظاهر شد، اما این بدان معنا نیست که بیت کوین محکوم به فنا است. در این مرحله، بیت کوین قبلاً از چندین حباب جان سالم به در برده بود، از جمله حباب در سال 2011 (که ممکن است به اندازه جدیدترین حباب بد باشد).

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین
عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

اگرچه بیت کوین شباهت هایی به Tulip Mania داشت، اما این دو دقیقاً یکسان نیستند. یک ارز دیجیتال با تکنولوژی بسیار پیشرفته و دیگری… خوب… یک گل است. اگرچه اقتصاد همه آنها یکسان است، اما عواملی که بر تغییر قیمت آنها تأثیر می گذارد کاملاً متفاوت است. عوامل متعددی وجود دارد که باعث بالا و پایین رفتن قیمت ارزهای دیجیتال می شود. در مورد بیت کوین، این موارد عبارتند از:

عرضه و تقاضای بیت کوین

عرضه و تقاضا برای بیت کوین از دو طریق بر قیمت آن تأثیر می گذارد:

  • بیت کوین ها تنها زمانی به بازار معرفی می شوند که استخراج بیت کوین بلوک ها را پردازش کنند. با افزایش محبوبیت بیت کوین، سرعت معرفی کوین های جدید به گونه ای طراحی شده است که در طول زمان کند می شود. این سناریویی را ایجاد می کند که در آن تقاضای بیت کوین سریعتر از عرضه افزایش می یابد و باعث افزایش قیمت می شود.
  • عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است. پس از رسیدن به سقف، فعالیت‌های استخراج دیگر بیت کوین جدیدی ایجاد نمی‌کنند و در نهایت توسط کارمزد تراکنش‌ها پشتیبانی می‌شوند.

رقابت بیت کوین

اگرچه بیت کوین اولین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، اما تنها ارز دیجیتال موجود نیست. در حال حاضر بیش از هزار ارز دیجیتال در گردش هستند و تعداد بیشتری نیز در راه هستند. سرمایه گذاران مراقب ICO های جدید هستند تا ببینند به زودی چه نوع رقابتی را وارد بازار خواهند کرد.

برخی از ارزهای فیات ما را به عنوان مثال در نظر بگیرید. اگر ارزهای قوی دیگری مانند ین یا یورو وجود نداشتند، ارزش دلار آمریکا متفاوت بود. رقبا معمولاً ارزش سرمایه گذاری را کنترل می کنند.

توجه رسانه ها به بیت کوین

زمانی که ارزهای دیجیتال برای اولین بار به دنیا معرفی شدند، افراد زیادی از آن اطلاع نداشتند، بنابراین منطقی نبود که رسانه ها بیش از حد وارد آن شوند. امروزه بیشتر از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در کانال های خبری نام برده می شود. اگرچه همه در مورد نحوه استفاده از بیت کوین آموزش نمی بینند، اما افراد زیادی هستند که حداقل از وجود ارزهای دیجیتال آگاه هستند.

اکنون که افزایش قابل توجهی در اخبار ارزهای دیجیتال وجود دارد، فروشگاه هایی که گفته می شود مستقیماً روی قیمت سکه های ما تأثیر می گذارد. به گفته Talk Business UK «اخبار مثبت قیمت‌ها را افزایش می‌دهد، در حالی که تبلیغات منفی ترس را تقویت می‌کند و باعث می‌شود سرمایه‌گذاران سکه‌های خود را رها کنند». رسانه‌هایی که بیت‌کوین به دست می‌آورد ارتباط زیادی با نحوه درک عمومی مردم از بیت‌کوین دارد و این یک عامل بزرگ در مورد قیمت است.

جامعه توسعه یافته و پرشور

جامعه بیت کوین، در طول سال ها، به بزرگترین جامعه تا به امروز تبدیل شده است. اگرچه شنیدن داستان هایی از افرادی که فقط موج سواری می کنند (FOMO) معمول است، اما افراد باهوش زیادی در جامعه بیت کوین وجود دارند و هم کاربران و هم توسعه دهندگان نقش مهمی در تصمیم گیری سرمایه گذاران دارند.

همه چیز به یک چیز خلاصه می شود: اعتماد. دلیلی وجود دارد که بیت کوین همچنان با ارزش ترین دارایی دیجیتال است (علی رغم افت قیمت اخیر) و به این دلیل است که در طول 10 سال زندگی خود اعتماد بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است. هر چه سکه قابل اعتمادتر باشد، احتمال سرمایه گذاری افراد در آن بیشتر می شود. هرچه افراد بیشتری روی آن سرمایه گذاری کنند، احتمال افزایش قیمت بیشتر می شود.

قوانین و مقررات دولتی درباره بیت کوین

وقتی بیت کوین به طور ناگهانی محبوبیت خود را به دست آورد، دولت غافلگیر شد. مقررات دولتی عادی که ارزهای فیات را پوشش می دهد، در مورد آن اعمال نمی شود. تا به حال، هنوز ابهامات زیادی در مورد نحوه مدیریت صحیح این ارزهای دیجیتال وجود دارد. در مورد مقررات بیت کوین هنوز آزمایش ها و آزمایش های زیادی وجود دارد.

قوانین و مقررات دولتی درباره بیت کوین
قوانین و مقررات دولتی درباره بیت کوین

بسته به مقررات خاصی که بر بیت کوین تحمیل شده است، قیمت می تواند افزایش یا کاهش یابد. بیایید از یک مثال استفاده کنیم: در آوریل 2017، ارز دیجیتال به عنوان نوعی پرداخت قانونی توسط ژاپن اعلام شد. این باعث افزایش قیمت بیت کوین شد. از سوی دیگر، نمونه هایی از ممنوعیت ارزهای دیجیتال توسط دولت ها وجود داشته است که منجر به افت قابل توجهی در بازار شده است.

بیت کوین چقدر می تواند بالا یا پایین برود؟

همانطور که می بینید، قیمت بیت کوین تا به حال بسیار نوسان داشته. تشخیص اینکه آیا هرگز به قیمتی که قبلا بود باز خواهد گشت، در سال‌های آینده کجا خواهد بود یا اصلاً از موفقیت اخیر خود بهبود خواهد یافت، دشوار است. به طور کلی، تشخیص اینکه از اینجا به کجا می رود دشوار است.

با وجود کاهش شدید قیمت در ماه های اخیر، هنوز امیدی برای بازگشت بیت کوین وجود دارد. همانطور که قبلاً گفته شد، این اولین حباب بیت کوین نیست. این حباب در سال 2011 تجربه کرد که تقریباً به همان اندازه بود. قوی‌تر از همیشه بازگشت و در اواخر سال 2017 به قیمت بالایی رسید. بنابراین اگر از خود می‌پرسید که آیا ارزش سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را دارد، پاسخ هنوز مثبت است، چرا که نه؟

بیت کوین در حال حاضر هنوز در جایگاه خوبی قرار دارد. علیرغم کاهش قیمت، اگر مردم قبل از بزرگ شدن حباب سرمایه گذاری می کردند، هنوز هم پول زیادی به دست می آوردند. امید خود را از دست ندهید، ما هنوز در بازی هستیم و بسیار قوی پیش می رویم.

به نظر شما آینده ی بیت کوین روی چه قیمتی خواهد بود؟ ما را در قسمت نظرات همراهی کنید

بیت کوین تا کجا پیش خواهد رفت؟

مدیریت

دکتر کامران هوشمند هستم دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه تکنیکال مونیخ و با سالها تجربه در ارزهای دیجیتال و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا