اخبار و آموزش
موضوعات داغ

بیت کوین حلال هست یا حرام

بررسی موقعیت بیتکوین در دین اسلام

بیت کوین حلال هست یا حرام

بیت کوین حلال هست یا حرام را مورد بررسی قرار میدهیم.

رابطه بیت کوین با اسلام ممکن است گاهی کمی پیچیده شود. برای اکثر کشورهای اسلام محور، استفاده از بیت کوین در منطقه خاکستری شریعت نهفته است. برای کسانی از شما که آشنایی ندارید، شریعت یک قانون شرعی اسلامی است که بر اساس آموزه های قرآن است. شریعت به عنوان فهرستی از وظایفی عمل می کند که باید انجام شوند، چه دینی و چه غیردینی. علاوه بر آن، قوانین نیز مجازات هایی را برای قانون شکنان در نظر گرفته اند.

بر اساس شریعت، همه چیز یا حلال (به عربی به معنای «حلال» یا «مجاز») یا حرام («حرام») هست. برای مسلمانان، این دو مفهوم در تمام جنبه های زندگی از جمله محصولات غذایی، محصولات مراقبت شخصی، و داروها  به کار می رفت. اگرچه بسیاری از چیزها در زندگی روزمره به وضوح حلال یا حرام هستند، اما موارد دیگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارند. به این موارد مشبوح (مشکوک) گفته می شود. با تمام آنچه گفته شد بیت کوین حلال است یا حرام؟

بیت کوین حلال و حرام همزمان

پس از یک دوره عدم اطمینان، سرانجام یک “تحلیل شرعی ارزهای دیجیتال” توسط یک کارشناس حقوقی معتبر مسلمان، محمد ابوبکر انجام شد. این مقاله به چندین موضوع می پردازد: تعریف پول و انواع مختلف آن (و آنچه که به عنوان پول واجد شرایط است)، چگونگی کارکرد ارزهای دیجیتال و بسیاری موارد دیگر.

همه این موضوعات در چارچوب دیدگاه اسلام معیارهای حقوقی اسلام برای پول، آنچه در اسلام به عنوان پول شناخته می شود، تجزیه و تحلیل فتواها (نظرات حقوقی دانشمندان مسلمان) و موارد دیگر پوشش داده شده است.

بر اساس این مقاله، مواردی وجود دارد که بیت کوین را می توان در مواقع دیگر حلال و حرام دانست. گفته می شود زمانی حلال است که قصد استفاده از جنبه سیستم پرداخت وجود داشته باشد – که در آن بیت کوین دارای چندین مزیت نسبت به روش های سنتی است. وقتی صحبت از سرمایه گذاری و HODLing به میان می آید، آن وقت است که بیت کوین حرام می شود. اساساً، شریعت جنبه «نقد دیجیتال» بودن ارز دیجیتال را تأیید می کند.

با این حال، ایده استفاده از آن به عنوان وسیله ای برای سرمایه گذاری را قبول نمی کند.

دلایل مختلفی پشت این طرز تفکر وجود دارد. اول از همه، توجه به این نکته مهم است که شریعت بیت کوین را «پول معمولی» می‌داند. طبق قوانین شرعی اسلام، «پول عرفی» به هر چیزی گفته می‌شود که از طریق مقبولیت گسترده جامعه یا از طریق دستور دولت، به «پول» گفته می‌شود. برای مثال در آلمان استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی و رسمیت یافته است.

این بدان معناست که در آلمان به عنوان پول اسلامی واجد شرایط است (در این مورد بعداً بیشتر می شود). در مناطق دیگری که استفاده از بیت کوین هنوز در منطقه خاکستری قانونی است (مانند ایالات متحده) اما همچنان به عنوان پرداخت برای بازرگانان مختلف پذیرفته می شود، آنگاه می تواند به عنوان پول رایج اسلامی نیز واجد شرایط باشد.

متأسفانه هنوز استدلال هایی علیه این نکته وجود دارد، زیرا برخی از علمای اسلامی می گویند بیت کوین به دلیل نوسانات قیمت آن (مشروط به نوسانات) و امکان استفاده از آن در فعالیت های غیرقانونی جایز نیست. با این حال، این دلایل ممکن است به همان اندازه که برای BTC خارجی هستند معتبر نباشند.

قیمت آن (شامل نوسانات آن) تابع عرضه و تقاضا است درست مانند کالاهای معمولی و ارزهای فیات. از نظر استدلال استفاده از بیت کوین برای فعالیت های غیرقانونی، این موضوع منوط به نیت کاربر است.

چرا بیت کوین در وضعیت خاکستری باقی می ماند؟

با بازگشت به مثال آلمان که بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت می شناسد، توجه به این نکته ضروری است که مجاز بودن شریعت توسط قانون ملی جایگزین شده است. بیشتر ویژگی‌های بیت‌کوین به آن اجازه می‌دهد تا آن را به‌عنوان پول رایجی که قوانین اسلامی مجاز می‌دانند تلقی کنند عمدتاً، توانایی آن در ساده‌سازی پرداخت‌ها و دور زدن موانعی که مدل‌های مرسوم ایجاد می‌کنند.

با این حال، اگر قوانین دولتی استفاده از بیت کوین (هم برای اهداف سرمایه گذاری و هم برای پرداخت) را ممنوع می کند، واقعاً مهم نیست که قانون متعارف اسلامی در مورد آن چه می گوید.

دلیل دیگری که باعث می شود ارزهای دیجیتال به طور کلی در منطقه خاکستری باقی بمانند، به دلیل نامشخص بودن همه آن است. همانطور که قبلاً ذکر شد، علیرغم اینکه قیمت بیت کوین به جای اینکه مستقیماً به دارایی مرتبط باشد، به عرضه و تقاضا بستگی دارد، نوسانات آن همچنان یک مشکل بزرگ است – بازارها به شدت بالا و پایین هستند. به طور مرتب به سرمایه‌گذاران یادآوری می‌شود که در این سرمایه‌گذاری‌ها احتیاط کنند و به آنها هشدار داده می‌شود که هرگز بیش از چیزی که می‌خواهند از دست بدهند سرمایه‌گذاری نکنند.

در طرف دیگری از این طیف، موضوع پیشنهادات اولیه سکه (ICO) و چگونگی تأثیر آنها بر بیت کوین از نظر حلال یا حرام بودن آن وجود دارد. یکی از اولویت های اصلی شریعت حفظ و حراست از مال است. در رابطه با ICOها، در مورد مجوز بودن مشکلات متعددی وجود دارد. عمدتاً در مورد اینکه سرمایه گذاران واقعاً چه چیزی می خرند و حقوق آنها (به عنوان سرمایه گذار) چیست، شفافیت وجود ندارد.

متأسفانه، آلت کوین های کلاهبرداری وجود دارد که باعث شده شریعت آنها را با خطر و فریب مرتبط کند. بزرگترین مشکل ICOها داشتن غرار (کلمه ای عربی که تقریباً به معنای «فروش چیزی که هنوز وجود ندارد» ترجمه می شود) است.

حلال بودن بیت کوین

علیرغم عدم قطعیتی که هنوز در حلال یا حرام بودن بیت کوین وجود دارد، یک مورد واقعی برای حلال بودن آن وجود دارد. در واقع، BTC چند اصل اصلی را با قوانین متعارف اسلامی به اشتراک می‌گذارد، زیرا فناوری بلاک چین همراه با آن در راستای هدف شریعت برای کاهش عدم اطمینان است. از آنجایی که بلاک چین مالکیت یک دارایی را تأیید می کند، ثابت می کند که مردم در مقایسه با بانکداری سنتی که به معنای واقعی کلمه می توانند یک ماهه وام بدهند، در واقع پول لازم برای انجام معاملات را دارند.

بانکداری ذخایر کسری به سیستمی اطلاق می‌شود که در آن تنها بخش‌هایی از سپرده‌های بانکی با پول نقد واقعی پشتوانه می‌شوند. برنامه‌های اصلی بیت‌کوین هنوز در پرداخت‌ها باقی می‌ماند – و آنها را بیشتر به عنوان یک نوع تراکنش «دست به دست» طبقه‌بندی می‌کند، برخلاف سیستم‌های بانکی مرسوم که از تراکنش‌ها بر اساس ذخیره کسری استفاده می‌کنند (که به هر حال، سقوط نمی‌کند. مطابق با اصول شریعت پول).

از آنجایی که بلاک چین به افراد اثبات ریاضی مالکیت بر دارایی‌هایشان می‌دهد، به نظر می‌رسد که بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم با شریعت مطابقت دارد. به نظر می رسد که فرهنگ اسلامی در حال مشاهده مزایای بیت کوین است (بنابراین، کشاندن بیت کوین به سمت حلال بودن) زیرا برخی از مساجد قبلاً شروع به پذیرش کمک های مالی ارزهای دیجیتال کرده اند.

در همین لحظه، علیرغم فضای خالی خاکستری در وسط، به نظر می رسد که بیت کوین حلال تر از حرام به نظر می رسد اما هنوز هم قابل تفسیر است.

برای خرید بیت کوین کلیک کنید

 

مدیریت

دکتر کامران هوشمند هستم دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه تکنیکال مونیخ و با سالها تجربه در ارزهای دیجیتال و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا