اخبار و آموزش
موضوعات داغ

شاخص ترس و طمع بیت کوین

آموزش کامل Fear and Greed Index بیت کوین

شاخص ترس و طمع بیت کوین

شاخص ترس و طمع بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دارندگان و کاربران کریپتو در گوشه و کنار جهان بی وقفه در حال افزایش هستند زیرا پذیرش ارزهای مجازی در بازارهای مالی و صنعت فناوری افزایش می یابد. فقط در سال جاری، داده ها نشان می دهد که تعداد کاربران کیف پول بلاک چین در پایان دسامبر سال گذشته به 44 میلیون نفر رسیده است.

در حالی که بیت کوین (BTC) غالب‌ترین ارز دیجیتال امروزی از نظر ارزش بازار و قیمت نوسانات شدیدی را تجربه می‌کند، بسیاری از مردم همچنان علاقه‌مند به امتحان کردن آن هستند. رشد قابل توجه تعداد کاربران کریپتو و دارندگان کیف پول بلاک چین را می توان به پذیرش تدریجی این دارایی های مجازی در خارج از حوزه ارزهای دیجیتال نسبت داد.

آموزش شاخص ترس و طمع بیت کوین

اکثر دارندگان بیت کوین در فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال درآمدزا شرکت می‌کنند. از جمله محبوب ترین آنها می توان به تجارت بیت کوین اشاره کرد که در آن کاربران کوین های خود را در صرافی های ارز دیجیتال و بازارهای آنلاین خرید، فروش و معامله می کنند. برخی از کاربران از کوین های خود در سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال استفاده می کنند و برخی دیگر بیت کوین خود را در حالی که دائماً نوسانات قیمت آن را بررسی می کنند نگه می دارند تا بتوانند تفاوت قیمت را برداشته و از آن برای سایر معاملاتی که می خواهند انجام دهند استفاده کنند.

در تمام این فعالیت‌های مرتبط با رمزارز، عامل اصلی که باید در نظر گرفته شود، قیمت دارایی است. بیت کوین به دلیل بی ثبات بودن بسیار محبوب است. آنقدر نامنظم است که قیمت آن می تواند امروز 11000 دلار و فردا 5000 دلار باشد یا بعداً هیچکس نمی تواند بگوید.

علاقه مندان به کریپتو این ویژگی نوسانات بیت کوین را به عنوان یک شمشیر دولبه در نظر می گیرند، زیرا هر زمان که قیمت آن بالاست و زمانی که بسیار پایین باشد، کاهش می یابد. معامله گران، سرمایه گذاران و دارندگان هر بار که این دو سناریو اتفاق می افتد، احساسات و هیجانات را تجربه می کنند. رایج ترین احساساتی که سرمایه گذاران تجربه می کنند ترس و طمع است.

در امور مالی رفتاری، این احساسات توسط ابزاری به نام شاخص ترس و طمع (FGI) اندازه گیری می شود. اما قبل از اینکه به سراغ ابزار برویم، اجازه دهید ابتدا تعریف کنیم که ترس و طمع در دنیای مالی چیست.

مفهوم شاخص ترس و طمع بیت کوین

شاخص ترس و طمع بیت کوین زیر به صورت زنده می باشد و هر روز آپدیت می شود.

شاخص ترس و طمع بیت کوین
شاخص ترس و طمع بیت کوین

ترس به عنوان “احساس ناخوشایند ناشی از این باور که چیزی خطرناک است یا به احتمال زیاد باعث ایجاد درد یا تهدید می شود” تعریف می شود. از سوی دیگر، حرص و آز عبارت است از “میل شدید یا خودخواهانه برای چیزی” از جمله قدرت یا ثروت. در زمینه امور مالی و سرمایه گذاری، این دو احساس بیشترین تأثیر را بر سرمایه گذاران می گذارد. ترس و طمع آنها را در تصمیم گیری در مورد حرکت بعدی، چه در بازارهای سهام یا ارزهای دیجیتال، تحت تأثیر قرار می دهد.

به گفته سی‌ان‌ان مانی، «ترس بیش از حد می‌تواند سهام را به پایین‌تر از جایی که باید باشد، فرو برد. وقتی سرمایه‌گذاران حریص می‌شوند، می‌توانند قیمت سهام را بیش از حد پیشنهاد دهند.» به بیان ساده، زمانی که سرمایه گذاران احساس اضطراب می کنند، احتمالاً سهام خود را می فروشند که به نوبه خود می تواند قیمت سهام را کاهش دهد. هنگامی که سرمایه گذاران احساس طمع می کنند، اغلب منجر به FOMO یا ترس از دست دادن می شود. بنابراین، آنها احتمالاً سهام را خریداری می کنند که می تواند به دلیل افزایش تقاضا، قیمت را بالاتر ببرد.

به همین دلیل است که ترس و طمع اندازه گیری می شوند هر دو بر حرکات در بازار تأثیر می گذارند.

اندازه گیری احساسات غالب در بازار با شاخص ترس و طمع بیت کوین

شاخص ترس و طمع در ابتدا برای کمک و راهنمایی سرمایه گذاران در مورد حرکات بالقوه در بازار ایجاد شد. این شاخص به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه‌گیری می‌شود و این شاخص تعیین می‌کند که چه احساسی بر سرمایه‌گذاران در خرید یا فروش بیت‌کوین بیشتر تأثیر می‌گذارد.

شش شاخص ترس و طمع بیت کوین

Alternative.me برای تعیین اینکه کدام احساس بازار بیت کوین را در یک زمان خاص هدایت می کند، یک شاخص ترس و طمع BTC را با استفاده از شش منبع یا شاخص ایجاد کرد.

  1. نوسانات (25%) نوسان قیمت بیت کوین با استفاده از نوسانات فعلی و حداکثر کاهش آن اندازه گیری می شود. مقادیر هر یک با “مقادیر متوسط ​​مربوطه 30 روز و 90 روز گذشته” مقایسه می شود. همچنین بیان شد که افزایش غیرمعمول نوسانات نشانگر بازار ترسناک است.
  2. شتاب بازار یا حجم بازار (25%) مشابه نحوه اندازه گیری نوسانات، حرکت بازار و حجم فعلی نیز با مقادیر متوسط ​​30 و 90 روز گذشته مقایسه می شود. سپس مقادیر هر یک در کنار هم قرار می گیرند. زمانی که «حجم خرید بالایی در بازار مثبت» وجود دارد، گفته می‌شود که بیانگر اقدامات «بیش از حد صعودی یا بیش از حد حریصانه» در بازار است.
  3. رسانه های اجتماعی (15%) توییتر پلتفرم رسانه اجتماعی است که برای اجرای تجزیه و تحلیل استفاده می شود. این کار از طریق جمع‌آوری و شمارش پست‌های «روی هشتگ‌های مختلف» برای بیت‌کوین و همچنین تعداد تعامل‌های دریافت‌شده در بازه‌های زمانی خاص انجام می‌شود. این بیان می‌کند که داده‌های تعامل زیاد غیرمعمول «به یک علاقه عمومی رشد یافته» در BTC منجر می‌شود. این نیز حاکی از رفتار حریصانه بازار است.
  4. نظرسنجی (15%) نظرسنجی‌های ارزهای دیجیتال به صورت هفتگی انجام می‌شوند و در آن از مردم در مورد درک آنها از بازار سؤال می‌شود. هر نظرسنجی 2000 تا 3000 رای را پیش بینی می کند تا “احساس گروهی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال” را نیز بدانیم.
  5. تسلط (10%) طبق این وب‌سایت، «تسلط یک سکه شبیه سهم بازار کل بازار ارزهای دیجیتال است». در حال حاضر، بیت کوین همچنان به عنوان غالب ترین ارز مجازی در بازار است. گفته شد که “افزایش تسلط بیت کوین ناشی از ترس از سرمایه گذاری های بیش از حد سوداگرانه آلت کوین است زیرا بیت کوین روز به روز به پناهگاه امن ارزهای دیجیتال تبدیل می شود.” از طرف دیگر، زمانی که سلطه بیت کوین کاهش می یابد، مردم حریص تر می شوند و درگیر آلت کوین های خطرناک می شوند.
  6. روند (10%) این شاخص از داده های Google Trends برای جستجوهای مختلف مربوط به بیت کوین استفاده می کند. سپس اعداد، به ویژه تغییرات در حجم جستجو و سایر جستجوهای محبوب توصیه شده، تجزیه و تحلیل می شوند. افزایش تعداد درخواست های جستجو نشان دهنده ترس در بازار است.

چگونه از شاخص ترس و طمع بیت کوین به درستی استفاده کنیم؟

در خواندن شاخص، مقدار صفر که در سمت چپ است به معنای ترس شدید است. این نشان می دهد که سرمایه گذاران نگران هستند و این امکان برای شما وجود دارد که بیت کوین را با قیمت کمتری در این دوره خریداری کنید. از طرف دیگر، مقدار 100 که در سمت راست است، به معنای “طمع افراطی” است. هنگامی که این امر غالب است، باید فروش بیت کوین را در نظر بگیرید زیرا بازار در نهایت خود را اصلاح می کند و منجر به کاهش قیمت می شود.

ترسیدن یا حریص بودن؟

با تمام مواردی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، متوجه شدیم که شاخص ترس و طمع بیت کوین می تواند ابزاری عالی برای ورود به بازار بیت کوین باشد. یکی از گفته‌های معروف سرمایه‌گذاری وارن بافت می‌گوید: «وقتی دیگران حریص هستند بترسید. وقتی دیگران می ترسند حریص باشید.»

در حالی که این می تواند برای برخی موثر باشد، بررسی داده ها و ارزش های تاریخی نیز ضروری است تا بدانیم که تجزیه و تحلیل هر از گاهی چگونه حرکت می کند. بررسی کنید که چه زمانی ترس بر بازار حاکم است و مراقب تغییرات غیرعادی در شاخص باشید. این می تواند به شما کمک کند زمان ورود به بازار کریپتو را شناسایی کنید، بهترین زمان را برای خرید و فروش بیت کوین بدانید و در درازمدت در فرصت های تجاری مهم تری به شما کمک کند.

 

مدیریت

دکتر کامران هوشمند هستم دکترای هوش مصنوعی از دانشگاه تکنیکال مونیخ و با سالها تجربه در ارزهای دیجیتال و جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا